Alkolün Farklı Yaşlarda Sağlığa Etkisi

admin

Administrator
Yönetici
5 Nis 2020
29
0
1
Çeşitli yaş gruplarında alkol tüketiminin sağlık üzerindeki etkilerini analiz ettikten sonra yakın zamanda yürütülen bir çalışma, 50 yaş ve üstü yetişkinlerin aynı yaş grubunun altındaki yetişkinlere göre daha az ciddi sağlık sonuçları görebileceği sonucuna varmıştır. Çalışmanın amacı, içmeyi ne meşrulaştırmak ne de yüceltmek değil, içmenin çeşitli yaşlar üzerindeki etkisini incelemekti. Gerçek şu ki, ağır içen insanlar çeşitli ciddi kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına karşı hassastır.


Ağır alkol tüketimiyle ilgili yaygın sağlık sorunlarından bazıları karaciğer ve kalp rahatsızlıkları, kanserler ve sinir sistemi ve beyinde hasarı içerir. Zaman zaman, çeşitli sağlık ve sağlıklı yaşam makaleleri, bir birey ılımlı bir şekilde içtiğinde, bazı sağlık yararlarına sahip olabileceğini vurgulamıştır. Bu gerçeği doğrulamak için, birkaç çalışma, tıbbi olarak izin verilen bir sınırda alkol içmenin bireyin sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini öne sürmüştür. Örneğin, çalışmalardan biri orta ila hafif içmenin kardiyovasküler rahatsızlıklardan kaynaklanan mortalite oranını düşürebileceğini ortaya koymuştur.


Bununla birlikte, bu çalışmalar insanlar tarafından iyi bir şekilde okunmuş ve kabul edilmiş olsa da, tüm araştırmacılar bunun yanında değildir ve tartışma hala aynıdır.


Yeni bir bakış açısı


Massachusetts'teki Boston Tıp Merkezi'nden Dr. Timothy Naimi, bu çalışmayı alkol tüketiminin sağlık üzerindeki etkileri üzerine devam eden tartışmaya yakıt ekleyerek gerçekleştirdi. Dr. Naimi ve araştırmacı grubu, önceki çalışmalarda kullanılan metodolojiyi analiz etmiş ve önceki araştırmacıların alkolün sağlık üzerindeki etkisini ölçme yönteminin kusurlu olabileceğini bulmuşlardır. Araştırmacılar, önceki çalışmaların daha genel gözlemlere dayandığını ve genellikle 50 yaşın üzerindeki katılımcıları kaydettiklerini vurguladılar. Genellikle, alkol tüketimine bağlı ölümler 20 ila 49 yaş grubunda meydana geldi. Basitçe söylemek gerekirse, " Ölüleri bir kohort çalışmasına dahil et, "dedi Dr. Niami.


Ekip, alkolle ilgili ölümlerin yaklaşık yüzde 40'ının 50 yaşından önce gerçekleştiğini vurguladı. Bu, daha önceki araştırmacıların bu insanları dikkate almadığını ve böylece alkol tüketimiyle ilgili gerçek riskleri hafife almış olabileceğini açıkça belirtti. Bu arada, Dr. Naimi katılımcı yaş grubu açısından bu önyargıyla ilgili endişeyi dile getiren ilk araştırmacılardan biriydi ve bulgularını 2017 yılında Addiction dergisinde yayınlamıştı.


Bu nedenle, Dr. Naimi konuyu yeniden araştırdı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından sağlanan Alkolle İlgili Hastalık Etkisi Uygulaması (ARDIA) yazılımını kullanarak verileri yeniden analiz etti. ARDIA, kaybedilen yaşam yılları (PYLL) ve ölümler dahil olmak üzere alkolle ilgili sağlık sonuçları hakkında devlet ve ulusal tahminler sunan güvenilir bir uygulamadır.


Yaş faktörünün etkisi


Araştırmaya göre, bir bireye ait alkolle ilişkili risk düzeyi yaş faktöründen büyük ölçüde etkilenmiştir. Veri analizi, alkol tüketimine bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 35,8'inin 20-49 yaş grubunda meydana geldiğini ortaya çıkarmıştır. Diğer yandan, bu yaş grubundaki alkol tüketimi nedeniyle ölümlerin sadece yüzde 4,5'i önlenmiştir.


Ancak, araştırmacılar 65 yaş ve üstü bireylere baktıklarında, istatistikler biraz farklıydı. Bu grupta, alkolle ilişkili ölümlerin yaklaşık yüzde 35'i kaydedildi, ancak aynı zamanda alkolün önlediği ölümlerin yüzde 80'ini de tasvir etti.


Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, çeşitli yaş gruplarında alkol tüketiminin etkisi ile ilgili halen tartışmalar sürmektedir.


Alkolizm için yardım istemek


Cinsiyet, yaş veya sosyal duruşa bakılmaksızın, herkes alkolizmden etkilenebilir. Alkol bağımlılığından etkili bir şekilde kurtulmak için basamak taşlarından biri detoksifikasyondur. Detoksifikasyon süreci, yıllarca alkol tüketimi nedeniyle vücutta biriken tüm toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve vücudu ve zihni sonraki tedaviye hazırlar.