Dissing Disdeflation Olmayın!

admin

Administrator
Yönetici
5 Nis 2020
29
0
1
Kendinizi ulusumuzun yüz yüze olduğu enflasyon ve / yahut deflasyon sorunları hikayesinde şaşkın bulursanız, size güvence ederim, bir tek değilsiniz. Hakkaten de, finansal haber istasyonlarını izlediğimizde, hepimiz neler olup bittiği ve gelecekte nasıl sonuçlanacağı hikayesinde değişik bir fikre haizdir. Ve her şeyden ilkin, her bir enflasyon, stagflasyon, enflasyon, enflasyonun azalması, deflasyon ve ne dereceye kadar olacağı yahut ne kadar meydana gelebileceği hikayesinde aynı fikir değiller? Bu birini içmeye itmek için kafi.


Bu halde, bu terimlerin kimilerini tartışalım, bu tarz şeyleri size açıkladıktan sonrasında daha iyi anlayacağınız için değil, fakat orada dünyamızı düşünen bütün kol-sandalye ekonomisti için keyifli bir egzersiz iktisat.


  • Disflation
  • Deflasyon
  • Disdeflation
  • Şişirme
  • Stagflasyon

Peki, deformasyona uğramış nelerdir? Deflasyonun yavaşlaması yahut başka bir deyişle deflasyoner eğilimlerin artan momentumunun yavaşlaması olarak tanımlanır. Ne soruyorsun? Mutlaka, ve bu tam olarak problem. Bundan dolayı, deflasyonist bir eğilimin yavaşlaması hız ölçeğinde sıfıra doğru geri döndüğünde, dezenfekte olur ve bu sıfır çizgisini geçtiğinde, hakkaten olmak istediğimiz yer olan hafifçe bir enflasyonist duruşa doğru ilerler.


Enflasyon enflasyondan geri çekilmekle beraber, hemen hemen deflasyona geri dönmemiştir. Stagflation, 80'lerin sonlarında ve 90'ların başlangıcında yaşadıklarımızdı, kimsenin hatırlaması umursamadı, tüm bunlar bu eğlenceliydi. En önemlisi, her ekonomist ve emeklinin çıldırmaya başladığı, şimdiye kadar korkulu bir enflasyona ulaşana kadar, deflasyonun giderek daha çok pozitif yönde bir işaret olarak konuşulacağını bilmelisiniz.


Bundan dolayı ümit ederim bu yazı bütün bu tarz şeyleri anlamanıza destek sunar, sadece şayet endişelenmediyse, başka kimse de anlayamaz, görünüşe bakılırsa ulusumuza liderlik eden ekonomistler bile. Lütfen bütün bu tarz şeyleri düşünün.