Sağlık En Önemli Servettir

admin

Administrator
Yönetici
5 Nis 2020
29
0
1
İşveren tarafından sağlanan sağlık sigortasına sahip olacak kadar şanslıysanız, seçeneklerinizi işvereninizin sunduğu planlara göre daraltır. İşinizle ilgili kapsamınız yoksa, belki de ait olduğunuz bir kuruluş veya dernek, sağlık sigortasını onlar aracılığıyla bir grup oranında satın almanıza izin verecektir.


Başka bir seçenek de, düşük bir prim kredisi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı görmek için yerel Obamacare sağlık sigortası pazarınızı kontrol etmektir. Hemen kredi almaya hak kazanmasanız bile, sağlık sigortanızı pazardan satın almak, yıl için vergi beyannamenizi beyan ettiğinizde bunun için hak kazanabileceğiniz anlamına gelir.


Bu kaynakların herhangi birinden sağlık sigortası alamazsanız veya kazanamazsanız, özel bir plan satın almaya geri dönmeniz gerekir. Size en geniş seçenek yelpazesini verecektir, ancak muhtemelen çok daha pahalı olacaktır.


Hangi tür politika satın alacağınıza karar verin


Sağlık sigortası poliçeleri çeşitli temel türlerde gelir, ancak bu seçeneklerin tümüne tercih ettiğiniz kaynaktan erişemeyebilirsiniz. Sağlık Bakım Kuruluşları (HMO'lar) çok yaygın bir sağlık sigortası poliçesidir. Bir HMO ile, politikanın ağı içinde sağlık hizmeti sağlayıcıları kullanmanız gerekir ve bir uzman görmek için birinci basamak hekiminizden bir başvuru almanız gerekir.


Tercih Edilen Tedarikçi Kuruluşları (PPO'lar) da oldukça yaygındır. Bir PPO sağlık sigortası poliçesinin bir ağı vardır, ancak ağ sağlayıcılarıyla sınırlı kalmazsınız - ağ sağlayıcılarını kullanmak daha ucuz olmasına rağmen - uzmanları görmek için yönlendirmelere ihtiyacınız yoktur.


Özel Hizmet Sağlayıcı Kuruluşlar (EPO'lar) HMO'lar ve PPO'lar arasında bir melezdir. Planın ağına bağlı kalmanız gerekir, ancak uzmanlar için yönlendirmelere gerek yoktur. Son olarak, Hizmet Noktası (POS) planları, esasen bir EPO'nun tersi olan daha az yaygın bir seçenektir. POS planının ağıyla sınırlı değilsiniz, ancak bir uzmanı görmek için yönlendirmeye ihtiyacınız var.


Dört yaygın plan türünden bir HMO veya EPO, aynı kapsama düzeyine sahip bir PPO veya POS'tan daha ucuz olma eğilimindedir. Bununla birlikte, bölgenizdeki ağ kapsamı zayıfsa veya kendinizi ağ sağlayıcılarıyla sınırlamaktan rahatsızsanız, bir PPO veya POS politikası almak için biraz daha fazla ödeme yapmaya değer olabilir.


Daha fazla: Alıcı dikkat: Uzun vadeli bakım maliyetleri artıyor, anket diyor


Daha fazlası: Obamacare revizyon çabaları şimdilik öldü. Obamacare tüketicisiyseniz bu ne anlama geliyor?


Daha fazlası: Trump, sağlık planı konusunda Demokratlarla müzakere edeceğini söyledi


Yüksek ve düşük indirilebilir


Her şey eşit olduğunda, bir planın indirimi ne kadar yüksek olursa, aylık primler o kadar düşük olur. Yüksek bir kesinti, sigorta poliçesi devreye girmeden önce çok fazla sağlık masrafı ödemeniz gerektiği anlamına gelir, ancak belirli bir yılda birkaç tıbbi masrafınız varsa veya hiç değilse, bu planlar bir pazarlık olabilir. Çok düşük tıbbi harcamalar, düşük indirilemeyen bir plandan bile muhtemelen indirilemez seviyeyi aşmayacağınız anlamına gelir, bu nedenle yüksek indirilemeyen bir plana sahip olmak, sigorta maliyetlerinizi mümkün olduğunca düşük tutarken, felaketli bir şey olması durumunda sizi korur.


İndirilebilir yüksek rotaya gitmeye karar verirseniz, bir Sağlık Tasarruf Hesabı (HSA) etkin planına sahip olmak ve en az bir yıl boyunca indirilebilir bir parayla finanse etmek en iyi seçenektir. Bir HSA planı, yüksek vergiye tabi bir sağlık sigortası poliçesinin en büyük zayıflığını - yani, sigortayı devralmadan önce büyük bir tıbbi masraf üzerinden büyük miktarda para harcamanız gerektiği - özenle kapsar. HSA'nıza sıkışmış bir tam yıl indiriminiz varsa, bu parayı sadece masraflardan payınızı finanse etmek için kullanabilir ve aynı zamanda bir HSA'nın sunduğu üçlü vergi avantajından yararlanabilirsiniz.


Daha fazla: ABD BUGÜN Money and Tech'i Facebook'ta takip edin


Kapsamı karşılaştırma


Belirli bir planın tıbbi masraflarınızı ne kadar iyi karşılayacağını etkileyen iki ana faktör vardır: planın ağı ve kapsama politikaları. Bir PPO gibi ağ dışı seçeneklere sahip bir plan seçseniz bile, ağ içi sağlık sağlayıcılarını mümkün olduğunca kullanmaktan daha iyi durumdasınız çünkü bunu yapmak maliyetlerinizi düşürecektir. Ve belirli bir sağlık sigortası poliçesinin neyin kapsandığına ve neyin kapsamadığına - ve ortak ödemelerin ne kadar olacağına - karar vermek için kullandığı kurallar, belirli bir politikanın gerçekten ne kadar yararlı olduğu konusunda büyük bir fark yaratabilir. sen.


Örneğin, her gün aldığınız oldukça pahalı bir ilaç varsa, kesinlikle bu ilacı formülünde listeleyen bir sağlık sigortası almak istersiniz. Çok seyahat ediyorsanız, iyi bölge dışı tedavi seçenekleri sunan planlara sadık kalın. Ve zaten bir birinci basamak hekiminiz varsa, kesinlikle doktorunuzu ağında içeren bir plan seçmek istersiniz.


En iyi fırsatı bulmak


İki veya üç farklı politika arasında sıkışıp kalırsanız ve hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız, bu egzersizi deneyin. Bir planın yıllık maliyetini elde etmek için aylık primi 12 ile çarpın, ardından planın cepten maksimumunu ekleyin. Sonuç, yıl boyunca bir veya daha fazla önemli tıbbi masrafınız olsaydı, sağlık harcamalarına en çok ne kadar sonuç vereceğinizdir. Bu hesaplamayı düşündüğünüz her plan için yapın, ardından sonuçları karşılaştırın. Toplamı en düşük olan plan muhtemelen sizin için en iyi anlaşmadır.