Web Tasarımı ve Geliştirme

İnsanların Okuyacağı Blog Iyi mi Oluşturulur

İnsanların Okuyacağı Blog Iyi mi Oluşturulur

Her hafta sizi büyüleyen blogları okuyarak saatler ve saatler harcıyor benzer biçimde görünüyor musunuz? Ve işiniz bittikten sonrasında, bilgisayarınızın yada telefon ekranınızın üstündeki boşluğa bakıp dünyaya hangi iki senti sunmanız icap ettiğini merak ediyor musunuz?

Bil bakalım ne oldu: dünya sesini duymak istiyor! Mesele şu ki, birçokları içinde milyonlarca başka ses, seninkini duymak zor olabilir. İnsanların hakikaten bulabilecekleri ve okumak isteyecekleri bir blog oluşturmak zor olabilir.

Bununla beraber, blogunuzun ötekilerden değişik olmasını sağlayacak birkaç ipucu ve püf noktası var. Fikirden konsepte kadar bir blog oluşturmayı ve onu doldurmak için blog gönderilerini iyi mi yazacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Platformunuzu Seçin

Bir blog başlatırken, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli platformlar mevcuttur. Özelliklerine, desteklerine ve kullanılabilirliğine dikkat etmelisiniz.

Büyük yarışmacılar:

  • WordPress.org
  • Blogger
  • Tumblr

Platformunuzun mühim olmadığını düşünüyorsanız, yeniden düşünün. Her birinin, blogunuzun yeni evini seçmeden ilkin kesinlikle okumanız ihtiyaç duyulan kendine özgü özellikleri vardır.

WordPress.org

WordPress.org, oldukça yönlülüğü yardımıyla oradaki en popüler blog platformlarından biridir. İşte WordPress ile olan antak kalma. İki değişik internet sayfası vardır: wordpress.org ve wordpress.com.

WordPress.org, blogunuzu sıfırdan oluşturabileceğiniz bir blog oluşturma platformudur. 55.000'den fazla eklenti. Kullanımı parasızdır, sadece bir alan adı ve barındırma için ödeme yapmanız gerekecektir.

Bunu WordPress yada ikinci bir taraf vasıtasıyla yapabilirsiniz. Öğrenin hakkında daha ayrıntılı e-posta hesaplarından 7/24 çevrimiçi desteğe kadar her şeyi sunan bir barındırma hizmeti olan Bluehost'ta barındırma seçenekleri. WordPress.com ise aynı wordpress.org kurucusu tarafınca oluşturulan barındırma hizmetidir.

Blogger

Blogger, süper teknolojiye haiz olmayanlar için mükemmel bir seçenektir. Sıfırdan kendi blogunuzu oluşturma zahmetine girmek istemiyorsanız, Blogger muhtemelen sizin için. Aralarından seçim yapabileceğiniz oldukça sayıda güzel şablona sahipler ve Google hesabı olan hepimiz blog yayınlarınıza yorum yapabilir.

Blogger'ın dezavantajı, WordPress kadar tertipli olarak güncellenmemesidir. Bu, daha azca tema sunumu ve hata düzeltmeleri anlamına gelir.

Tumblr

Bloglama deneyiminize toplumsal bir unsur eklemek istiyorsanız, Tumblr tam size gore. Sitede oturum açtığınızda, takip ettiğiniz bloglardan kendi kişisel gösterim akışınızla karşı karşıya gelirsiniz. Tumblr bu tarz şeyleri sizin için tek bir kullanışlı haber akışında toplar, böylece içeriklerini güncel tutmak için en sevdiğiniz Tumblr bloglarının tümünü araştırmanıza gerek kalmaz.

Tumblr ek olarak blog topluluğunuzla etkileşime geçmeyi oldukça kolaylaştırır. Başkalarının gönderilerini beğenebilir yada tekrardan bloglayabilir, onları kendi favoriler klasörünüze ekleyebilir yada kendi blogunuzda yayınlayabilirsiniz.

Ek olarak, istediğiniz kadar sanatla alakalı yada profesyonelce ortaya çıkabilen hakikaten temiz ve kolay temalara sahiptirler.

Alan Adı ve Barındırma

WordPress.org ile gitmeyi seçtiyseniz, harici barındırma almanız gerekecektir. Hem Blogger hem de Tumblr blogunuzu kendi platformlarında barındırır.

Barındırma işleminizi tamamen kaldırdıktan sonrasında, kendi alan adınızı almak isteyeceksiniz. Bir çok blog platformu size bir web sayfası adresi verse de, bu çoğu zaman thisisanexample.blogger.com benzer biçimde internet sayfası adlarının bir yan ürünüdür. Adiniz.com benzer biçimde düzgüsel bir alan istiyorsanız, bir barındırma hizmeti ödemeniz gerekir.

Bunlar herhangi bir yere mal olabilir Aylık 10- 1.000.000 ABD Doları (Hakikaten mi). Tesir alanınız için talep ne kadar yüksek olursa, aydan aya devam etmenin maliyeti o denli artar.

İsminize bağlı kalmak çoğu zaman iyi bir fikirdir. Daha kişisel markalaşmaya izin verir ve çoğu zaman bu maliyet yelpazesinin extra düşük ucunda olacaktır.

Tasarımı Düşünün

İhtiyaç duyacağınız tüm hizmetlere ve platformlara kaydolduktan sonrasında, gerçek blogunuzu tasarlamaya başlayabilirsiniz! Her blog platformu, blogunuzu temel alabileceğiniz bir takım parasız tema sunacaktır, sadece hiçbiri sizin beğeninize uymuyorsa, orada bazı üçüncü taraf temaları da bulabileceksiniz.

Minimal bir tasarım kullanmak çoğu zaman iyi bir yöntemdir, şundan dolayı bu tasarım stili bir blogda gezinmeyi kolaylaştırır. Minimalizm size gore değilse, okuyucularınızın kaybolmamasını sağlamak için blogunuzda net bir gezinme oluşturduğunuzdan güvenli olun.

Eklenti Seçin

WordPress, blogunuza eklemek için seçebileceğiniz bir takım kullanıcı tarafınca oluşturulmuş eklentiye haizdir. Eklentiler vasıtasıyla kontakt formlarını, gizyazı müdafaasını ve hatta SEO optimizasyonunu blogunuzda kolay ve kolay bir halde bulabilirsiniz.

Blogger'da bunun benzer biçimde eklentiler bulunur, sadece Blogger bu tarz şeyleri barındırır. Daha sınırı olan bir seçim sunarlar, sadece bu tarz şeyleri yüklemek süper kullanıcı dostudur. Blogger eklentilerinizi sitenizde olmasını istediğiniz noktalara tam anlamıyla sürükleyip bırakarak blogunuza çeşitli öğeler eklemeyi pasta benzer biçimde kolaylaştırabilirsiniz.

Tumblr minimum eklenti yolunu sunar. Eklentileri değişik temalarda yerleşiktir, bundan dolayı okuyucularınızın deneyimini fazla özelleştiremezsiniz. Gene de haber besleme deneyiminiz için eklentiler sunuyorlar!

Kopyanızı Yazın

Platformunuz seçilir, hesaplar yapılır ve blogunuz sonunda beğeninize gore tasarlanır. İçerik ilave etmeden önce, okuyucularınızı webin minik köşesine tanıtmak ve sizinle iyi mi kontakt kuracaklarını bilmelerini sağlamak için ilgi çekici bir metin yazmayı düşünün.

Hakkında sayfanızda okuyucularınıza birazcık kendinizden, nereden geldiğinizden ve ilgi alanlarınızın neler olduğundan bahsedin. Okuyucular, ekranın öteki tarafındaki kişiyi tanıdıklarını hissettiklerinde bayılırlar, bu yüzden kişiselleşmekten korkmayın!

İsme bir yüz ekleyebilmeleri için bir fotoğraf ilave edin ve blog oluşturma nişinizden birazcık bahsedin, böylece içeriğinizden ne bekleyeceklerini bilirler.

İletişim sayfanıza e-posta adresinizi ilave edin, sadece asla kişisel telefon numaranızı yada adresinizi ilave edin. Sonuçta siteniz her insana açık olacak!

Okuyucuları, içeriğinizi yada ilgilerini çekebilecek herhangi bir şeyi tartışmak için iletişime geçmeye çağrı edin. Çevrimiçi bir topluluk oluşturmak blog yazmanın en iyi avantajlarından biridir. Kesinlikle, o hafta paylaştığınız fikirler hakkında konuşmak isteyen yeni arkadaşlarınızdan bazı e-postalar alacaksınız.

Hakkında Ne Yazmalı

Şimdi işin özüne geçme zamanı: aslen blog yazılarınızı yazma. Ne hakkında yazacağını merak ederek kafanı kaşıyorsan bir kağıt ve bir kalem çıkar.

Hakkında averaj bir insandan daha fazlasını bildiğiniz on şeyi yazın. Blog yazısı yazmak için bir mevzuda uzman olmanıza gerek yok. Aslına bakarsak, pek oldukça blog yazarını karanlıkta tutan, fikirlerini paylaşmak için vasıfsız hissetmelerini elde eden bu tür bir düşüncedir.

Haiz olduğunuz her fikri her gün paylaşmaya yetkinsiniz. Uzmanlık iddia etmiyorsunuz, sadece kendi deneyimlerinizi iddia ediyorsunuz. Onlara haiz olun.

Hakkında bildiğiniz on şeyden oluşan listenizi aldıktan sonrasında, onu daha da detaylı bir halde inceleyin. Her mevzu hakkında yazabileceğiniz üç potansiyel blog yazısı düşünün.

Mesela, on data alanınızdan biri olarak "fotoğraf" yazdıysanız, bunu şu şekilde ayırabilirsiniz:

  • İlk DSLR fotoğraf makinenizi seçme
  • DSLR fotoğraf makinenizde manuel çekim iyi mi yapılır
  • Güzel görüntüler oluşturma rehberi

Görmek? İşte bu kadar kolay. Bu alıştırmadan sonrasında, yazılmayı bekleyen otuz sayı-otuz blog gönderiniz olacak.

Blog başlatmak göz ürkütücü olabilir, sadece fikirlerinizi paylaşabileceğiniz alanın size ilişkin bulunduğunu ihmal etmeyin.

Görsel Ekle

Yukarıdaki örnekte olduğu benzer biçimde, on data alanından oluşan listenize “fotoğrafçılığı” koyarsanız, şanslısınız anlamına gelir. Hepimiz bu beceriye haiz değildir ve bir lensin arkasında iyi değilseniz blogunuz için ilgi çekici görseller bulmak kesinlikle zor olabilir.

Görselleri telifsiz olarak kullanmanıza izin verecek oldukça sayıda parasız yığın fotoğraf internet sayfası var. Bu, temelde bir tek içeriğe adım atmak ve çalıştırmak için içeriğe gereksinim duyan yeni başlamış olan blog yazarı için mükemmel bir seçenektir.

Siz (ve okuyucularınız!) Blogunuza giderek daha çok aşık olduktan sonrasında, bunlar artık yeterince iyi hissetmeyecektir. Bunun sebebi, bunların size, markanıza, sesinize yada içeriğinize özgü olmamasıdır.

Her neyse ki, günümüzde akıllı telefonlar, ustalaşmış kameraların maliyetinin oldukça altında ustalaşmış düzeyde fotoğraflar çekmede gittikçe daha iyi hale geliyor. Fotoğrafçılığa ilgi duymuyorsanız, telefonunuzu kullanarak kendi görsellerinizi sunmaya devam edin.

Okuyucularınız için daha kişisel hissedecek ve hatta muhtemelen sizin için yeni içerik fikirlerini teşvik edecek!

Bugün Blog Oluşturun

Ümit ederim burada yeni başlayanlar için ipuçları ve püf noktaları için yeni bir sekme açıp derhal bir blog yapmaya kafi gelecek kadar blog yazmayı öğrendiniz. Oldukca geçmeden, blogunuz o denli oldukça şahıs tarafınca okunacak ki, ücretli reklamları barındırabileceksiniz!

Başarı göstermiş bir blogun iyi mi çalıştırılacağı hakkında daha çok data edinmek ister misiniz? Öteki içerik stratejisi makalelerimize göz atın. Sizin benzer biçimde blog yazarlarının yazma hedeflerine ulaşmalarına destek olan detayları paylaşmayı seviyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir