Web Tasarımı ve Geliştirme

İyi Bir Web Sitesi Tasarımı Meydana getiren 10 İpucu

İyi Bir Web Sitesi Tasarımı Meydana getiren 10 İpucu

Bu günlerde, çevrimiçi varlık, başarı göstermiş bir iş yürütmenin mühim bir parçasıdır.

Çevrimiçi ürün satmaya çalışıyor olmanız yada yalnızca insanların sizi bulmasını sağlamak istemeniz farketmez. Her iki durumda da, web sitenizin iyi bir tasarıma haiz olduğundan ve bulunması kolay olduğundan güvenilir olmanız gerekir.

Mevzu internet sayfası tasarlamaya vardığında nereden başlayacağınızdan güvenilir değilseniz okumaya devam edin.

Aşağıda, iyi bir internet sayfası tasarımının ne işe yaradığını anlamanıza destek olacak on mükemmel ipucu listelenmiştir.

İyi Bir Web Sitesi Tasarımı Meydana getiren Nedir?

Ticari yada kişisel kullanım için bir internet sayfası oluşturmak her zamankinden daha kolay. Sadece, web sitenizin hakikaten etkili olması için iyi bir tasarım anahtardır.

Bu on ipucu, "iyi bir internet sayfası tasarımı iyi mi yapılır?" Sorusunu yanıtlamanıza destek olacaktır. son olarak.

1. Süratli Yükleme Süreleri

İşletmeniz tıbbi araç-gereç sunsa da antika mobilya reprodüksiyonlarısüratli yükleme süreleri önemlidir.

Web sitenizin yüklenmesi sonsuza kadar sürerse (bu durumda sonsuza kadar birkaç saniyeden fazla anlamına gelir), insanoğlu başka bir yere gidecektir.

Süratli yükleme süreleri, arama motoru sıralamanızı da iyileştirerek insanların sitenizi bulmasını kolaylaştırır.

2. Kolay Gezinme

Ziyaretçiler, web sitenizde iyi mi gezineceklerini bulmak için süre yitirmek istemezler.

Bulması kolay bir menü, belirgin gezinme kategorileri ve bir arama çubuğuyla net ve anlaşılır bir düzene haiz olduğundan güvenilir olun.

3. Bir "F" Deseni kullanın

Sitenizde gezinmeyi kolaylaştırmanın bir başka yolu, içeriğinizi "F" şeklinde düzenlemektir.

Göz izleme çalışmaları insanların bir sayfayı "F" şeklinde tarama eğiliminde bulunduğunu bulmuşlardır.

Bu, ilk olarak ekranın sol üst kısmında gösterilenlere dikkat ettikleri anlamına gelir. Sayfanın sağ tarafında yada altında bulunan bilgiler çoğu zaman atlanır.

İnsanların naturel eğilimlerinden yararlanın ve en mühim bilgilerin sol üst kadranda bulunduğundan güvenilir olun.

4. Kolay Tutun

Dağınıklık profesyonelce ve çekici değildir. Sitenizde bir milyon fotoğraf ve simge var ise, ziyaretçilerin aradıklarını bulmaları daha zor olacaktır. Ek olarak sitenizin yükleme sürelerini de azaltacaktır.

Sitenize herhangi bir şey ilave etmeden önce, kendinize hangi amaca hizmet ettiğini mesele. Güvenilir değilseniz dışarıda bırakın.

5. Doğru Yazı Tipini ve Yazı Tipi Boyutunu Kullanın

Sitenizdeki tüm bilgilerin kolayca okunabilir olması gerekir. Hem yazı tipi hem de kullandığınız yazı tipi boyutu bu mevzuda destek olacaktır.

Net ve okunması kolay yazı tiplerini arayın.

Sadelik ve netliğe odaklanın; süslü yada aşırı stilize edilmiş hiçbir şey aramayın. Çeşitli yazı tiplerini de kullanmaktan kaçının. Uyumlu bir görünüm için yalnız bir yada iki tamamlayıcı stile bağlı kalınca.

Ek olarak 16 piksellik yazı tipi boyutundan daha ufak herhangi bir şey kullanmaktan kaçınmalısınız. On altı, çoğu zaman metin için minimum minimum kabul edilir. Ne söyleyeceğinizi görmek için ziyaretçileri gözlerini kısarak baktırmayın!

6. Mobil Uyumlu Hale Getirin

Google kısa süre ilkin mobil öncelikli dizin internet sayfalarını ziyaret etmek için akıllı telefon yada tablet tarayıcılarını kullananların sayısındaki artışa cevap olarak.

Bu, Google'ın algoritmalarının sıralama için bir internet sayfası içinde ne olduğunun mobil sürümünü kullanmaya başlamış olacağı anlamına gelir.

Web siteniz mobil cihazlarda görüntülenmek suretiyle ayarlanmadıysa, SEO dünyasında kendinizi başarısızlığa hazırlamışsınızdır.

Mobil uyumlu bir aygıt, daha ufak bir ekranda görüntülenmesi kolay olacak şekilde kendini uyarlar ve tekrardan düzenler. Yalnız bir masaüstü bilgisayarda değil, herhangi bir cihazda kullanımı da kolay olacaktır.

7. İletişim Bilgilerinizi Anlaşılır Hale Getirin

Ziyaretçileri kontakt bilgilerinizi aramaya zorlamayın. E-posta adresinizi, telefon numaranızı ve insanların açık bir yerde bulunmasını istediğiniz öteki detayları ilave edin.

İdeal olarak, bu bilgiler web sitenizin her sayfasında bulunmalıdır. Ek olarak, insanların size direkt e-posta gönderebilecekleri ayrı bir kontakt sayfanız olmalıdır.

8. Bağlantılarınıza Izahat Ilave edin

Bağlantı metniniz için yalnızca "burayı tıklayın" kelimelerini kullanmayın. İnsanların bağlantılarınıza tıklamalarını sağlamak için zekice bir hareket şeklinde görünebilir. Sadece gerçekte, insanların tam olarak neye tıkladıklarını bilmeleri gerekir.

Okuyucularınıza yardım edin. Kullananların nereye gittiklerini ve oraya vardıklarında ne bulacaklarını bilmeleri için bağlantılarınıza izahat eklemeye başlayın.

Bu uygulama bununla birlikte görme engelli yada görme güçlüğü olan ve bir ekran okuyucu. Bu cihazlar, sayfada ne olduğuna dair düşünce edinmek için bağlantıdan bağlantıya atlamalarına olanak tanır. Siteniz "burayı tıklayın" bağlantılarıyla doluysa, görme engelli ziyaretçiler sitenizin neyle ilgili bulunduğunu anlamakta zorlanacaktır.

9. Doğru Renkleri Kullanın

Web sitenizi tasarlarken kullandığınız renkler, ziyaretçilerin deneyiminde büyük bir fark yaratabilir.

İyi bir internet sayfası tasarımının ne işe yaradığını anlamaya çalışırken, renk seçimlerinizle beraber göndermek istediğiniz mesajı düşünmelisiniz.

Ziyaretçiler, belirli renkleri farklı duygular. Mesela, mavi çoğu zaman itimatı, gri ise profesyonelliği ifade eder.

Ziyaretçilerinize doğru mesajı gönderen renkleri seçmenin yanı sıra, renkleri sitenizin okunmasını kolaylaştıracak şekilde kullandığınızdan da güvenilir olmalısınız.

Metin ve arka plan için zıt renkler, metnin okunmasını kolaylaştırır. Ve canlı renkler, mühim öğelere (harekete geçirici ileti düğmesi şeklinde) dikkat çekmeye destek verir.

10. Görüntüleri Avantajınız İçin Kullanın

Resimler markanızı oluşturmanıza ve hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza destek verir. Sadece, yüksek kaliteli, ustalaşmış fotoğraflar olmaları gerekir. Bulanık anlık görüntüler kafi olmayacak.

Kullanacak yüksek kaliteli fotoğrafınız yoksa, sitenize ustalaşmış bir hava katmak için yığın fotoğraflara yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

İnfografikler ve videolar da karmaşık fikirleri rahat bir halde iletmek için harikadır.

Ziyaretçiler çoğu zaman bu seçenekleri büyük bir metin bloğunu okumak yerine tercih ederler.

Daha çok öğrenmek ister misiniz?

Artık iyi bir internet sayfası tasarımının ne olduğu hakkında daha çok şey biliyorsunuz ki. Fakat öğrenecek daha fazlaca şey varmış şeklinde hissediyor musun?

Becerilerinizi daha da geliştirmek için web tasarımıyla ilgili öteki makalelerimizden bazılarına göz atın. Yardımımızla, farkına varmadan bir web tasarım uzmanı olacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir